4 rady jak prožít předvánoční čas v pohodě a nezbláznit se

Když jsem byla malá, třásla jsem se štěstím a nedočkavostí na Vánoce. Když jsem se vdala a porodila syna, začala jsem se třást nervozitou, jak všechno stihnout a nezbláznit se v předvánočním období.

Jak to jako všechno mám stihnout a udělat a ještě se u toho cítit šťastně a radostně? Jako ty usměvavé ženy v reklamách na šťastný vánoční čas?

Odpověď jsem nalezla po letech vánočních skoro „kolapsů“ sama v sobě. NIJAK. Všechno stihnout nelze. Záleží pouze na mě, jak chci vánoční čas prožívat. STAČÍ SE JEN ROZHODNOUT.

Jestli chci být i v prosinci šťastná a ne na „prášcích“, jako je už skoro 1/3 republiky, tak si prostě přiznám, co vlastně chci já sama a nenechat se natlačit okolím.

1. Mediální tlak je blbost

Ze všech stran na nás útočí reklamy na vánoční dárky, nákupy, pečení cukroví a do toho reklamy na léky proti nachlazení, na posílení imunity, na výdrž. Nemáte z toho stejně divný pocit jako já?

Co mi má kdo nařizovat a podsouvat, co já mám vlastně před Vánoci dělat a jak se mám u toho cítit? Kdo ví asi nejlíp, co já potřebuji, jak se cítím? Přeci JÁ. Přiznám se, že jakmile v obchodech vidím první náznaky Vánoc, tak PRCHÁM.

A letos si čeští obchodníci dali opravdu na čas – již na konci října jsem nevěřícně zírala na vánoční kolekce a ozdoby v supermarketu. S roztřesenou rukou jsem hledala v mobilu, jestli je opravdu říjen nebo už prosinec a já propásla synovi koupit na Mikuláše adventní kalendář (vloni jsem ho kupovala přesně až 5. prosince).

Moje rada:

–       dělejte, co cítíte, že v daný den chcete dělat a na co máte chuť a sílu! Nenechte si do hlavy natlačit, že když neuděláte a nekoupíte to a ono, tak jste selhali. Naopak, dokážete si, jak jste silní a jedineční! A to přeci jste, že?

–       Pamatujte si životně důležitou rovnici:

ŠŤASTNÁ ŽENA = ŠŤASTNÁ RODINA

2. Vánoční úklid je o zdraví

Jsem narozená ve znamení Panny, takže miluju pořádek a uklizeno. Ale víte co je ironie? Nesnáším uklízení!!!

Před 10 lety mi kamarád, psycholog, udělal test, co mě v životě nejvíc stresuje a naopak co mám ráda. A víte, co mi v testu vyšlo na 1. místě nejvíc stresujícího? ÚKLID.

A cítila jsem to tak silně, že kamarád až nevěřícně kroutil nad výsledky mého testu hlavou a říkal mi: „Lucko, tebe tak hodně stresuje uklízení, že ti doporučuju, za žádných okolností se nepouštěj do úklidu, pokud opravdu se nebudeš cítit v pohodě a vyrovnaně.“

Jeho slova mě kupodivu potěšila a vzala jsem si je k srdci a řídím se tím už 10 let. Uklízím tak, aby u nás bylo „domácky čisto“. Syn to asi zdědil po mě a při zvuku luxu mu naskakuje kopřivka.

Teď si říkáte, jak to u nás doma asi vypadá. Nádherně. Když k nám kdokoliv přijde, tak říká, že se u nás cítí v pohodě, že na něj dýchá atmosféra tepla domova, lásky a milující rodiny. A to je moje životní priorita – šťastná a milující se rodina.

Takže zásadně se nenechávám vmanipulovat do rádoby vánočních úklidů. Kdo to vymyslel, že zrovna v tom pro mě nejhorším počasí – všude šedo, minimum slunečního světla, zima, vlezlo a bahno, krátké dny a dlouhé noci, lidé s výrazem uhnané srny – se má uklízet víc než obvykle? Teď mýt okna, když prší a jediné, co získám, je rýma a nachlazení?

Myslím si, že zběsile uklízí ti lidé, kteří si tím něco dokazují. Možná chtějí „ohromit“ okolí, sousedy. Co by jako ostatní řekli, že nemám zrovna teď umytá okna? Možná chtějí dokázat všem, že jsou úžasní a vše stíhají. Tak ať. Všichni máme volbu. Já ohromuju sebe a svou rodinu domácí pohodou a ignoruju jít s „davem“.

Moje rada:

–       uklízejte jako obvykle a na co se cítíte. Pokud máte pocit, že se vám a rodině špatně dýchá, tak umyjte okna zevnitř, to je totiž to nejdůležitější pro vaše zdraví. A sousedkám, které s výrazem smrti ve tváři naproti vám mrznou a myjí v té zimě okna, tak jim s úsměvem zamávejte a připijte na zdraví v ruce držícím výborným svařákem!

–       Pamatujte si životně důležitou rovnici:

ŠŤASTNÁ ŽENA = ŠŤASTNÁ RODINA

3. Pečení cukroví má být radost

Já a moji dva miláčci – manžel a syn – jsme takoví „závisláci“ na sladkém. A co domů koupím (čokolády, sušenky, dortíčky), to taky patřičně sníme. Obden peču koláče a buchty, podle chuti a nálady.

Tak si tak říkáte, kolik druhů asi vánočního cukroví letos upeču? Asi vás překvapím – POUZE 2 druhy. Ty jsme si spravedlivě všichni 3 letos odhlasovali.

Vloni jsme se shodli na 1 druhu cukroví a snědli jsme toho ve 4 dávkách. Letos vyhráli jako každý rok skořicové sušenky a na druhém místě se umístilo linecké cukroví. Napeču toho trochu a ještě nevím kdy. Jsem v pohodě, času je dost.

Taky znáte kolem sebe ženy, které se předhánějí v počtu druhů upečeného vánočního cukroví? Říkám si vždycky, proč to asi dělají? Co je k tomu vede? Pokud se zúčastňují soutěží a chtějí získat hlavní cenu, tak mi to dává smysl.

Pokud to pečou pro svou rodinu, tak by mě zajímalo, jestli se tyhle hospodyňky někdy zeptali svých nejbližších, jestli jim ty všechny druhy cukroví vlastně chutnají. A já vám garantuju, že všechny druhy jim nechutnají.

Děláváme si s mým manželem totiž každoročně na vánočních návštěvách takový svůj tajný průzkum, které cukroví a kolik kdo jí a jaké druhy a kolik jich vždy zůstává na talířích nedojedené. Většinou každý smlsne nejdřív linecké a vanilkové rohlíčky, u nás ty úžasně chutné skořicové sušenky (je to náš tajný rodinný recept). A pak se pořadí různí. A víte, jaké většinou zůstávají? Takové ty přezdobené, se kterými je ironicky největší práce.

Moje rada:

–       zeptejte se nejdřív sama sebe, na kolik druhů pečení vánočního cukroví se cítíte, kolik zvládnete. Podle upřímné odpovědi se pak takticky zeptejte i svých nejbližších, jaké cukroví jim vlastně nejvíc chutná. Všimněte si, že vás nenabádám, abyste se jich ptali, co všechno máte upéct. To si pak šijete na sebe bič.

–       Pamatujte si životně důležitou rovnici:

ŠŤASTNÁ ŽENA = ŠŤASTNÁ RODINA

4. Dárky bohužel nenosí Ježíšek

To je ale nepříjemné odhalení, že? Na dárky musíte leckdy tvrdě vydělat. Říká se, že nejlepší dárek je od srdce a ručně námi vyrobený. Ale co mají dělat ti, kteří nejsou zrovna dvakrát manuálně zruční? A ruku na srdce, opravdu to každého potěší?

Co budete vyrábět svému pubertálnímu dítěti? Když po vás chce nový notebook? Jak z toho rodičové drazí, vybruslit a nezbláznit se a neupracovat se právě před Vánoci?

My si doma v klidu promluvíme, co si kdo pod stromeček přeje. Náš 13letý syn mě letos velmi potěšil. V jeho věku puberty mi odpověděl: „Mami, já mám vlastně všechno. Těším se na ozdobený stromeček, bramborový salát, pohádky a pohodu strávenou s vámi doma. A že nebudu muset do školy!“ No není k zulíbání?

A s manželem jsme se dohodli, že si pod stromeček dáme každý jeden dárek. Radost je důležité si dělat a cítit pravidelně během roku a nečekat s tím „jen“ na Vánoce. Radost přeci není jen hmotná věc, ale krásný a hřejivý pocit, že jsme rodina rádi spolu. A to je pro mě NEJVÍC!

Moje rada:

–       nepodléhejte tlaku okolí, co a kolik dárků každý kupuje. Štědrý den je jen váš a vaší rodiny, užijte si ho spolu podle vašich představ. Vy sami si vytvářejte tradice, které se vám líbí a vyhovují.

–       Pamatujte si životně důležitou rovnici:

ŠŤASTNÁ ŽENA = ŠŤASTNÁ RODINA

Buďme prostě v pohodě a s lidmi, se kterými se cítíme skvěle.

Každý máme volbu, každý máme jiné životní priority a podle nich se rozhodujme.

Život se má žít – to je smysl života.

S láskou

Lucie

Lucie Špreňarová
Průvodkyně životem komunikací. Inspiruje ženy jak se v partnerském životě cítit šťastně a milovaně díky metodě Komunikuj Dotykem. Usměvavá žena, milující manželka a máma, expertka na komunikaci. Její úspěchy vychází z celoživotní praxe a neustálého osobního rozvoje a vzdělávání. Vše, co ženám předává, zároveň aplikuje ve svém trvajícím šťastném partnerském vztahu už 20. rokem. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.