Proč velcí i malí muži často nerozumí, co jim ženy říkají?

„Já už fakt nevím, jak mu to mám říct, aby mě poslouchal a rozuměl mi, co mu chci říct!“ Takt tuhle větu slyším často od zoufalých žen, které svým mužům a synům něco nutně potřebují sdělit a oni je neslyší a většinou vůbec nereagují.

Jak je to možné? To mi snad dělá naschvál?

Dámy, zhluboka se nadechněte a přijměte jednou provždy tuto nezvratnou pravdu:

„MUŽI JSOU OD NAROZENÍ BIOLOGICKY JINÍ NEŽ ŽENY!!!“

To znamená, že s nimi nemůžete komunikovat jako s jinou ženou!

To je totiž kámen úrazu většiny partnerství a rodin, že ženy se svými muži a syny komunikují jako se sobě rovným pohlavím. A pak se strašně diví, že muži je neslyší, nevnímají a leckdy kroutí hlavou, cože ta žena jako vydává za „podivné zvuky“ (tím myslí ženin tón hlasu a způsob vyjadřování…). Pro muže leckdy nepochopitelné.

„A proč s mužem nemůžu komunikovat jako s mojí kamarádkou? Ta mi totiž rozumí, i když nic neříkám. A vždy přesně ví, jak se cítím. A ještě mi dokáže poradit. Ach jo, proč můj muž není jako moje kamarádka, abych s ním mohla jednoduše komunikovat?“ Tak to si určitě říká spousta žen.

⇒ Mám pro vás skvělou informaci: s muži lze „lehce komunikovat“, ale musíte přesně vědět, jak. A uvědomovat si, že naproti vám stojí muž a ne žena.

Tisíce let už to není tajemstvím

Muži od jejich narození nejsou tak skvěle komunikativní jako ženy.

Malé holčičky nejen začínají mluvit dříve, ale ve 3 letech mají ve srovnání se stejně starými chlapci skoro 2x větší slovní zásobu a jejich řeč je téměř zcela srozumitelná.

Řeč u mužů není specifickou dovedností mozku. Je produkována pouze levou hemisférou, ve které navíc pro řeč není konkrétní místo. V důsledku toho muži  logicky nemůžou konverzovat tak lehce, jako ženy.

Kluci mají sklony k mumlání a vyslovují méně srozumitelně než holky. Schválně se zeptejte své dospívající dcery na večírek, na kterém byla včera večer, tak vám srozumitelně odrecituje veškeré podrobnosti – co kdo řekl, jak se cítil a co měl kdo na sobě. Náš dospívající syn na stejnou otázku odpoví „uhh… dobrý“.

Ptáte se, kde je pramen tohoto rozdílu?

Tělo i mozek mužů a žen se totiž historicky vyvíjely zcela odlišně v důsledku každodenní pracovní náplně.

  • Muži se v pradávných dobách zabývali lovem, nikoliv komunikací. Řídili se řadou neverbálních signálů. Často proseděli celé hodiny mlčky a čekali na kořist. Nemluvili a nevyhledávali jeden druhého.
  • Ženy trávily dny péčí o děti, sběrem ovoce, zeleniny a ořechů a komunikací s ostatními ženami pospolu.

Když spolu teď jdou dva muži na ryby, tak prosedí celé hodiny v tichu a nemluví. Užívají si společnosti druhého, ale nemají potřebu to vyjadřovat slovy a mluvením.

Ovšem pokud teď dvě ženy tráví společně nějaký čas a nemluvily by u toho, tak to svědčí o nemalém problému mezi nimi. Dokážete si představit, že koukáte s kamarádkou na romantický film a hodinu u toho budete mlčet? Ne, ženy si potřebují ihned sdělit své pocity.

Budete komentovat jednotlivé postavy, jejich oblečení, chování. Ptát se své kámošky na názor. A ještě v klidu stihnete sledovat děj.

A muži?

Když koukáte na film s mužem, tak se potřebuje plně soustředit na děj a není dobré mu klást nedůležité otázky. Když se zeptáte, tak vám možná jednou, dvakrát odpoví, ale pak začne být nesvůj, že je rušen a on nestíhá vnímat děj a unikají mu okolnosti. Je to proto, že muži se potřebují plně soustředit na jednu věc. A tu pak dělají dokonale.

Opět jsme u historie, když muži lovili, potřebovali se plně soustředit na lov kořisti. Museli u toho leckdy i vytrvat celé hodiny bez hnutí a v plné pozornosti číhat na kořist. Na jejich úspěchu závisela celá rodina.

Relaxovat koukáním na televizi muži potřebují. A víte proč? Připomíná jim to, když jejich předci v dávné minulosti večer po celodenním lovu seděli večer v jeskyni a zírali do ohně. Relaxovali tak a nabírali nové síly do dalšího dne. A to samé dělají naši muži v současné době. Pomáhá jim to na chvíli zapomenout na pracovní povinnosti a zátěž dnešní doby, kdy je všechno určeno výkonem.

My ženy jim to můžeme pouze závidět. Co bychom za to daly, kdybychom mohly koukáním na televizi vypnout své neustále běžící myšlenky v hlavě. To ale bohužel s naším ženským mozkem, který jede i v „klidovém režimu“ na 90% je nemožné!!!

S jakým cílem mluví ženy a s jakým muži?

⇒ Ženy mluví, aby udržovaly VZTAHY a navazovaly přátelství.

⇒ Muži mluví proto, aby sdělili FAKTA.

Muži potřebují, abyste mu jasně a stručně řekla, co chcete.

Nepřímá řeč funguje pouze v komunikaci mezi ženami, ale muži jí nerozumějí.

⇒ Muži mluví v krátkých větách a přímo k věci.

Takový způsob vyjadřování jim napomáhá rychle a účinně uzavírat obchodní a pracovní jednání a uplatňovat autoritu vůči jiným lidem.

Když ale muži tenhle způsob přímého vyjadřování používají v osobním životě, doma, v rodině, tak to na ženy působí úsečně, ledabyle až hrubě.

Ženy často mluvíme nepřímou řečí. A pokud ji používáme, když komunikujeme s muži, tak to je kámen úrazu. Muži vůbec nechápou, co jim říkáme, kam tím „míříme“.

Když se zeptáte muže: Můžeš vynést odpadky?“ nebo „Můžeš vyzvednout děti z kroužku?“ Tak muž si takovéto otázky vykládá po svém – doslova.

Když muži řeknete: „Můžeš vyměnit žárovku?“ Tak muž chápe otázku se slovy „můžeš“ jako prověrku svých schopností a jejich logická odpověď zní: „Ano, umím vynést odpadky nebo vyměnit žárovku.“Ale tato slova ještě neznamenají, že to skutečně udělají.

Pokud chcete mít jistotu, že muž vám bude rozumět, na co se ho ptáte, tak používejte otázky typu „uděláš to, prosím?“

Samozřejmě je velmi důležité, kdy a za jakých okolností muži pokládáte otázky.

Kdy muži pokládat otázky a kdy ne?

NIKDY, ale opravdu nikdy po muži nic nechtějte, pokud je HLADOVÝ!!!

Nikomu tím neprospějete. Moudrá žena ví, jak a kdy s mužem komunikovat. Kdy jakoby „ustoupit“ a netrvat tvrdošíjně na svém.  Žena, která umí používat své „ženské dary“, vždy dosáhne úspěchu k oboustranné spokojenosti.

Když po muži něco důležitého chcete, tak je třeba si rozmyslet, připravit strategii, čas a místo, kdy to muži přednesete.

Vzpomínáte si, jaké důležité rady a kroky  jsem o tom napsala ve svém eBooku zdarma: „Jak se vítat s partnerem aneb Zlaté pravidlo šťastného vztahu“?

Zásluhou těchto kroků, které ve vztahu dodržuju a stále používám, máme s mým mužem šťastný vztah a letos jsme vstoupili už do 20. roku našeho společného života.

Pokud si je už nemůžete vybavit, tak vám doporučuju si eBook znovu přečíst a vy, dámy, které jste ho ještě nečetly, tak si zdarma eBook stáhněte tady˃˃˃

Slibuju vám, že když se po přečtení eBooku budete držet mých rad a popsaných plně funkčních kroků, tak vám muž bude naslouchat a plnit vaše přání.

A to přeci chcete, že?

Umět s muži správně komunikovat a cítit se ve vztahu šťastně a milovaně!

⇒ Pokud se vám článek líbil a byl pro vás hodnotný, sdílejte ho s vašimi přáteli na facebooku. Může pomoci i ostatním ženám správně komunikovat s muži a cítit se ve vztahu šťastně a milovaně.

S láskou

Lucie

Lucie Špreňarová
Průvodkyně životem komunikací. Inspiruje ženy jak se v partnerském životě cítit šťastně a milovaně díky metodě Komunikuj Dotykem. Usměvavá žena, milující manželka a máma, expertka na komunikaci. Její úspěchy vychází z celoživotní praxe a neustálého osobního rozvoje a vzdělávání. Vše, co ženám předává, zároveň aplikuje ve svém trvajícím šťastném partnerském vztahu už 20. rokem. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.